Pracownia rehabilitacyjna

20.05.2020r.

Witam
Zapraszam na drugą część Lekcji tańca😊

Pozdrawiam


18.05.2020r.

Witam
W tym tygodniu poruszamy się w tańcu do piosenki Viki Gabor pt. Superhero. 😊
„Viki” Gabor – polska piosenkarka pochodzenia romskiego. Finalistka drugiej edycji The Voice Kids. Zwyciężczyni 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.


12.05.2020r.

Dzień dobry😊

Zapraszam na lekcję wychowania fizycznego w domu z wykorzystaniem butelek plastikowych.


08.05.2020r.

Witam🤸‍♀️🤸‍♂️
Zapraszam do ćwiczeń w domu z użyciem różnych przyborów. Ćwiczenia można wykonywać w parach😊💪


06.05.2020r.

Dzień dobry😊

Zapraszam do ćwiczeń ogólnorozwojowych z piłką 🏐⚽️


04.05.2020r.

Witam Was w ten piękny majowy poranek🌞 Dzisiaj nadal będziemy ćwiczyć jogę🧘‍♀️🧘‍♂️. Myślę, że te ćwiczenia Wam się spodobały?

Zapraszam do ćwiczeń😊


30.04.2020r.

Dzień dobry
Dzisiaj zapraszam na kolejną lekcję jogi.


28 kwietnia 2020 r.

Dzień dobry
Dzisiaj tematem zajęć będzie Joga.🧘‍♀️🧘‍♂️

Joga to system ćwiczeń fizycznych, umysłowych i oddechowych, pochodzący z Indii. Joga ma wiele odmian, ale dziś najczęściej praktykuje się hatha-jogę, która skupia się na asanach, pranajamie i medytacji. Joga uznawana jest nie tylko za system ćwiczeń, ale także filozofię życiową.
Joga oddziałuje na niemal wszystkie układy i narządy znajdujące się w ludzkim ciele! Regularna praktyka minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej 48 minut przynosi niezastąpione efekty zdrowotne już po pierwszym miesiącu!
Asany, czyli pozycje jogi, działają na ciało w czterech płaszczyznach: ucisku, rozciągania, wzmacniania i relaksu. Dzięki nim aktywizujemy układ nerwowo-mięśniowy i nerwowo-gruczołowy, co przekłada się na jakość naszego zdrowia i sprawnego umysłu. Jeśli do tego dołączymy pranajamę, tj. praktyki oddechowe i medytację, możemy zmienić siebie i swoje życie nie do poznania. Oczywiście na lepsze
Joga - efekty ćwiczenia jogi
Efektów i korzyści z ćwiczeń jogi jest co najmniej tak wiele, jak wiele jest asan. Najważniejsze efekty płynące z uprawiania jogi to między innymi:

zlikwidowanie bólów stawów i kości
zlikwidowanie bólów głowy
pomoc w leczeniu depresji
zwiększenie wydajności mięśni i ścięgien
zwiększenie zakresu ruchomości stawów
uelastycznienie ciała
oczyszczenie organizmu z toksyn
regeneracja układu krążenia
regeneracja systemu nerwowego
dotlenienie organizmu
przyspieszenie procesów metabolicznych
ujędrnienie skóry
zmniejszenie stresu
poprawa samopoczucia
usprawnienie pracy serca
poprawa pracy układu oddechowego
zmniejszenie dolegliwości układu trawiennego
zmniejszenie dolegliwości spowodowanych menstruacją

A o to przykładowe ćwiczenia JOGI


24 kwietnia 2020 r.

Dzień dobry🤸‍♀️🤸‍♂️🧘‍♀️
Dzisiaj zajmiemy się lordozą (inaczej plecy wklęsłe)

Lordoza to wada postawy, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców. Nieleczona lordoza może nie tylko się pogłębić i zaburzyć proporcje sylwetki, lecz także dać poważne powikłania, np. przewlekłe bóle pleców czy artretyzm. Jakie są przyczyny i objawy lordozy? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, by zmniejszyć lordozę?
Lordoza może być wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała lub braku ruchu, otyłości, a także wadą wrodzoną.

Lordoza - objawy
Człowiek z lordozą wygląda jakby się nadmiernie prostował. Między jego pośladkami a środkową częścią kręgosłupa tworzy się charakterystyczna litera C. Wówczas (patrząc na chorego z boku) widać, że:
plecy są wklęsłe
brzuch jest wypięty
pośladki są bardziej uwypuklone niż normalnie
Ponadto mogą się pojawić dolegliwości bólowe w dolnym odcinku pleców ze względu na nadmierne jego obciążenie, kurcze mięśniowe, mrowienie lub drętwienie kończyn dolnych.

Lordoza - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie nr 1
Połóż się na plecach. Ugnij prawą nogę w kolanie i podciągnij ją do klatki piersiowej, przytrzymując kolano rękami. Druga noga pozostaje wyprostowana. Następnie przyciągaj rękami kolano nogi ugiętej do klatki piersiowej i jednocześnie przyciskaj nogę wyprostowaną do podłogi. Powtórz ćwiczenie 10 razy i powtórz na drugiej nodze.
Ćwiczenie nr 2
Wykonaj klęk podparty. Następnie usiądź na piętach i jednocześnie wysuń ręce do przodu (tzw. skłon japoński). Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Ćwiczenie nr 3
Tzw. koci grzbiet. Wykonuj klęk podparty (na czworaka). Dłonie rozstaw na szerokość ramion, a kolana i stopy na szerokość bioder. Następnie wykonaj wydech i wypchnij kręgosłup delikatnie w górę, jednocześnie przesuwając miednicę ku przodowi i zadzierając głowę w stronę mostka. Wykonaj wdech i powróć do pozycji wyjściowej.

Pozdrawiam😊


21 kwietnia 2020 r.

Dzień dobry
Dziś zajmiemy się kifozą czyli wygięcie kręgosłupa ku tyłowi.

Kifoza (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Nieleczona kifoza może nie tylko się pogłębić i doprowadzić do powstania garbu, lecz także dać poważne powikłania, np. problemy z oddychaniem.
Najczęstszą przyczyną kifozy jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała - długotrwałe przebywanie w pochylonej pozycji. Do kifozy może się przyczynić także inna wada kręgosłupa - skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa.
Najbardziej charakterystycznym objawem kifozy są okrągłe plecy, a w zaawansowanym stadium choroby tzw. garb, czyli wybrzuszenie na górnej części pleców.
Ponadto:
-głowa jest nadmiernie wysunięta do przodu (broda nie rzutuje na mostek);
-barki są wysunięte do przodu, a ramiona widocznie zaokrąglone;
-widoczne jest spłaszczenie i zapadnięcie klatki piersiowej;
-zauważalne jest rozsunięcie i odstawanie łopatek od klatki piersiowej;
U pacjentów z łagodniejszą jej postacią czasami nie stosuje się żadnego specjalistycznego leczenia. W takim przypadku konieczne jest jedynie wykonywanie zaleconych ćwiczeń i spanie na niezbyt miękkim materacu.

Przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie nr 1
Stań w lekkim rozkroku i rozłóż ręce na boki. Wykonaj wdech i odchyl ręce w tył. Następnie wykonaj wydech i wykonaj rękoma ruch, jakbyś chciał kogoś uściskać.

Ćwiczenie nr 2
Klęknij na macie - kolana powinny się znajdować na szerokość bioder. Następnie wyciągnij boki ciała do góry, odpowiednio układając ciało i wygnij się do tyłu tak, aby opuścić dłonie na pięty.

Ćwiczenie nr 3
Połóż się na brzuchu. Wyprostuj ramiona na boki. Czoło oprzyj na podłodze lub na zwiniętym ręczniku. Unoś ramiona w górę, zbliżając łopatki do kręgosłupa. Wykonaj 15 powtórzeń.

Pozdrawiam


20 kwietnia 2020 r.

Dzień dobry.
Dzisiaj zajmiemy się jedną z przyczyn wad postawy jaką jest skolioza. Zapoznajcie się z jej przyczynami, a następnie wykonajcie kilka ćwiczeń na skoliozę.

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, jest chorobą cywilizacyjną. Organizm człowieka jest stworzony do ruchu i aktywności fizycznej, a nie wielogodzinnego przesiadywania za biurkiem czy w samochodzie.
Ćwiczenia na skoliozę zdecydowanie poprawiają jakość życia osób ze skoliozą. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie brak ćwiczeń jest odpowiedzialny za powstanie i rozwój skoliozy.
Ćwiczenia na skoliozę powinny obejmować przede wszystkim rozciąganie mięśni. Takie ćwiczenia bardzo korzystnie wpływają na zdrowie kręgosłupa i warto takie ćwiczenia na skoliozę wykonywać w ramach każdej aktywności fizycznej.
Ćwiczenia na skoliozę są bardzo różnorodne i łatwo znaleźć takie, które nam odpowiadają. Podstawowym celem ćwiczeń na skoliozę jest zlikwidowanie przykurczów mięśni, które są przyczyną powstawania i utrwalania się skoliozy

Przykładowe ćwiczenia na skoliozę:

-Kładziemy się na brzuchu i złączamy wyprostowane nogi, a ręce wykonują ruch charakterystyczny dla pływania żabką. Powtarzamy 10 razy.
-Kładziemy się na brzuchu, prostujemy ręce i klaszczemy w dłonie bez zginania łokci przez ok. 1 minutę.
-Stajemy przy ścianie, dotykając głową, plecami, pośladkami i nogami ściany. Staramy się maksymalnie wyprostować i nie odrywać ciała.
-Kładziemy się na plecach, a ręce układamy wzdłuż ciała. Nogi uginamy w kolanach, podnosimy i wykonujemy rowerek. Powtarzamy 3 razy po 1 minucie.

Powyższe ćwiczenia mają jedynie dać ogólne pojęcie o rehabilitacji w bocznych skrzywieniach kręgosłupa. Dokładny plan leczenia, dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta, ustala zawsze lekarz ortopeda.

Życzę miłego dnia


16 kwietnia 2020 r.
Witam
Dziś zapraszam Was do obejrzenia filmiku pt. WF w domu - lekcja 1 i skorzystania z propozycji ćwiczeń jakie proponują nam autorzy. Życzę przyjemnej gimnastyki:)

" W zdrowym ciele, zdrowy duch"


14 kwietnia 2020 r.

Dzisiaj popracujemy nad oddechem. Zaproponuje Wam kilka ćwiczeń.

Ćwiczenia oddechowe przeznaczone dla każdego - dorosłych i dzieci. Pomagają zwiększyć pojemność płuc, wzmacniają mięśnie oddechowe oraz otworzyć klatkę piersiową. Można je wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej z zachowaniem prostych pleców i wydłużonego kręgosłupa.

Jak robić ćwiczenia oddechowe?

Aby ćwiczenia przyniosły dobry skutek, warto ćwiczyć w następujący sposób:
przed jedzeniem lub minimum godzinę po nim,
przed rozpoczęciem ćwiczeń trzeba rozluźnić szyję, kark i barki,
należy unikać odchylania głowy do tyłu, sesję ćwiczeń dobrze jest odbywać 2 razy dziennie
Ćwiczenia oddechowe:

- rozdmuchiwanie farby słomką
- dmuchanie na bibułkę
- dmuchanie na watę
- nadmuchiwanie balonów
- gaszenie zapalonej świecy
- robienie baniek mydlanych
- dmuchanie na piórko
- dmuchanie w wiatrak
- dmuchanie w gwizdek