Pracownia dekoracyjno-florystyczna

18.01.2021r.
💐🌸Pracownia dekoracyjno-florystyczna🌸 ma dla was zadanie do wykonania: "jak prawidłowo dbać o rośliny doniczkowe".🌿🍀🌷🌺💐
Pigułka wiedzy: należy je podlewać regularnie💧, nasłonecznienie odpowiednio dobrane do rodzaju rośliny☀️, wielkość donicy🏺, nawodnienie🌊 (raz w tygodniu obficie). O Warsztatową zieleń dbamy codziennie poprzez zabiegi pielęgnacyjne🎉🌿. Zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w systematycznym dbaniu o domowe rośliny doniczkowe. Czekamy na Wasze komentarze ze zdjęciami 🌱🎆.
Pozdrawiam serdecznie aktywnych uczestników zajęć on-line.
Natalia Rodak 🌺pracownia dekoracyjno-florystyczna🌺

18.05.2020r.

Pracownia dekoracyjno-florystyczna zachęca Was kochani do rozmnażania własnych roślin doniczkowych.

Wiosna lato to najlepszy termin na rozmnażanie większości roślin doniczkowych. Dni są coraz dłuższe, a odpowiednie natężenie promieni słonecznych stymuluje rośliny do intensywnego wzrostu. Nasiona szybciej kiełkują, a młode siewki rosną jak szalone. Sadzonki szybciej tworzą korzenie, a pąki w mgnieniu oka tworzą wypuszczają, żywozielone liście. Zatem... podwiń rękawy i bierz się do roboty! Zobacz nasz poradnik i 4 proste sposoby na rozmnażanie roślin doniczkowych.
To najprostsza i najbardziej wydajna metoda rozmnażania roślin. Kupując niewielkich torebkę nasion możesz mieć kilkadziesiąt małych roślin (zdjęcie poniżej), za kilka złotych. W ten sposób możesz rozmnażać: paprocie, kaktusy, begonie, palmy, cytrusy, mango, awokado i wiele innych.
Krok po kroku
Wysiej nasiona do doniczki z przepuszczalnym podłożem do wysiewów. Przykryj szczelnie aby zachować wilgoć. Utrzymuj odpowiednią temperaturę dla danego gatunku. Gdy nasiona zaczną kiełkować ustaw je w widnym miejscu. Uchylaj codziennie aby na szybce nie gromadziła się para wodna. Po kilku dniach gdy siewki podrosną zdejmij pokrywę. Gdy siewki będą miały dwie pary liści przepikuj je do większego pojemnika, w którym spędzą kilka tygodni. Wyrośnięte roślinki przesadź do małych doniczek.
Podział rośliny-
To rozmnażanie, które można wykonać przy okazji przesadzania, zwykle wtedy gdy roślina nie mieści się w doniczce lub gdy chcemy ją odmłodzić. W ten sposób możesz rozmnażać: kaktusy i inne sukulenty (zdjęcie powyżej) sansewierię, zamiokulkasa, cyklameny, paprocie, bromelie, agawy, aloesy, asparagus, zielistkę i wiele innych.
Krok po kroku:
Podczas przesadzania usuń ziemię spomiędzy korzeni i delikatnie rozetnij kępę ostrym nożem, niektóre gatunki można rozdzielić ręcznie. Miejsce cięcia zanurz w cienkiej warstwie ukorzeniacza. Czasem odrosty można pobrać od zewnętrznej części kępy bez konieczności wyjmowania rośliny matecznej z doniczki. Młode roślinki przesadź do małych doniczek i troskliwie pielęgnuj: podlewaj regularnie i dodaj nawóz po miesiącu.
Krok po kroku:
W ziemi
Rozwój korzeni trwa od kilku tygodni, nawet do dwóch miesięcy. Specjalny ukorzeniacz przyspieszy tworzenie korzeni. Do niezdrewniałych sadzonek wybierz ukorzeniacz typu B a do półzdrewniałych typ AB. Jeśli pobierasz sadzonki z pędów bocznych upewnij się, że zrywasz je z fragmentem kory głównego pędu – tzw. piętką. Sadzonki pobierz z pędów wierzchołkowych (czubków) lub fragmentów pędów. Posadź je do lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Zraszaj regularnie delikatną mgiełką, przykryj folią lub kloszem, by utrzymać wilgoć. Sprawdzaj często, czy nie pojawiła się pleśń.
W wodzie
Włóż sadzonkę do szklanki z wodą i cierpliwie czekaj, aż sadzonka zacznie wypuszczać korzenie. Już po 2-3 tygodniach powinny pojawić się pierwsze niteczki. Wymieniaj wodę co kilka dni. Ustaw roślinę w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu.
Ukorzenianie liści
Niektóre rośliny możesz ukorzeniać z sadzonek liściowych, które ukorzeniają się podobnie jak te pędowe. W wodzie doskonale ukorzeniają się popularne fiołków afrykańskich – czyli saintpaulii (zdjęcie powyżej). Ukorzenianie liści w ziemi sprawdzi się najlepiej w przypadku begonii o ozdobnych liściach (zdjęcie powyżej). W ziemi możesz także ukorzeniać sadzonki liściowe wielu innych roślin – np. skrętników czy zamiokulkasów.
Krok po kroku:
W wodzie
Od rośliny matecznej oderwij liść wraz z ogonkiem i szybko umieść go w szklance wody. Zmieniaj codziennie wodę aby nie dopuścić do gnicia. Po kilku dniach na końcu ogonka pojawią się korzenie. Przesadź sadzonkę do doniczki z ziemią i okryj folią aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Po kilku tygodniach wokół starego liści zaczną wyrastać nowe. Stary liść niedługo zacznie zamierać, ale nie będzie już potrzebny bo nowa roślinka wypuści swoje młode listki.
W ziemi
Wybierz zdrowy liść i utnij go u nasady. Przygotuj przepuszczalne podłoże i dobrze odkażoną mnożarkę lub pojemnik z przykrywką. Umieść liść na podłożu i ponacinaj go w kilku miejscach. Miejsca cięcia powinny przylegać do podłoża – możesz je umocować drucikami. Podlej obficie, utrzymuj temperaturę około 21 stopni i trzymaj pod przykryciem. Po kilku tygodniach w miejscach cięcia pojawią się młode roślinki. Gdy będą miały 2-3 listki odetnij je od liścia matecznego i posadź w oddzielnych doniczkach.
(źródło- Zielony Ogródek)
https://www.youtube.com/watch?v=rKqdc-rMYUo
Serdecznie pozdrawiam
Terapeuta Natalia Rodak 


06.05.2020r.

 

Pracownia dekoracyjno-florystyczna 🍀🌹🌷💐🌴🌱🌿zaprasza Was kochani w świat zielonej domowej dżungli, zachęcam do stworzenia we własnym domu zielonego zacisza, w którym się zrelaksujecie i nabierzecie energii🌱🌴 
Jeśli fascynujecie się przyrodą i chcecie stworzyć wokół siebie mała prywatną dżunglę, zobaczcie, jakie rośliny najlepiej się do tego nadają. Dżungla w mieszkaniu/domu/balkonie/tarasie to propozycja dla miłośników przyrody, zmęczonych tempem życia i panującym w dużym mieście gwarem.
🌴Duże rośliny doniczkowe jak właśnie palmy, paprocie czy sagowce z reguły sprawiają, że czujemy się przy nich bezpiecznie. Wysokie rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają pomieszczenia, ale również tworzą pełną pozytywnej energii oazę spokoju. Zieleń pozwala się wyciszyć, ale też pobudza do kreatywnego myślenia.
🌱🌿Małe rośliny takie jak sukulenty, muszą mieć dostęp do światła dziennego i być podlewane,jak się zapewni wszystkie parametry prawidłowego dbania o rośliny szybko będą rosły i tym samym cieszyły nasze oko 
Zapraszam do obejrzenia filmiku i zachęcam gorąco do stworzenia swojej własnej magicznej dżungli.
https://www.youtube.com/watch?v=15nc7j_fX_M
Pozdrawiam 🥰
terapeuta Natalia Rodak


303330💐🌷🌹🍀Pracownia dekoracyjno-florystyczna🍀🌹🌷💐 zaprasza do skorzystania z propozycji nadania wspaniałego magicznego wyglądu Waszych tarasów, balkonów w bardzo szybki prosty sposób! 
Zastanawialiście się może Kwiaty balkonowe – w doniczkach czy w skrzynkach?
Po przyniesieniu roślin ze sklepu należy je przesadzić do nowego, większego pojemnika - doniczki lub skrzynki. Pojemniki, w których rosły rośliny w krótkim czasie będą dla nich za małe nie będą rosły tak jak byśmy tego oczekiwali.

W sklepach dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych do koloru do wyboru. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Nim posadzisz w nich rośliny, dowiedz się, jakie wady i zalety mają te pojemniki i wybierz odpowiednie dla swoich kwiatów balkonowych.

Bez względu na to, czy wykorzystujemy nowe pojemniki na kwiaty balkonowe czy korzystamy z pojemników zeszłorocznych, zawsze przed posadzeniem w nich roślin, należy dokładnie umyć pojemniki na kwiaty balkonowe w gorącej wodzie. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się zanieczyszczeń i/lub resztek korzeni oraz podłoża po zeszłorocznych roślinach. Ceramiczne doniczki należy namoczyć w wodzie przez całą noc, tak aby dobrze nasiąkły wodą (dzięki temu ,,zabiegowi,, podczas słonecznej pogodny donica nam nie będzie pękać i nie będzie pochłaniać wody z gleby w której mamy zasadzone kwiaty).

Doniczki i skrzynki balkonowe powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża. Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości to bardzo ważne. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnia roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu bryły korzeniowej, podłoże będzie bardzo szybko przesychać, a w zimie rośliny będą narażone na przemarzanie zwłaszcza gdy sadzimy kwiaty przed ,, Zimną Zośką,, 

Serdecznie Was pozdrawiam !
terapeuta Natalia Rodak
https://www.youtube.com/watch?v=KPDNeYzJVpA


23 kwietnia 2020 r.

Pracownia dekoracyjno-florystyczna chce Was kochani zachęcić do dbania o rośliny doniczkowe i w kilku słowach wyjaśni Wam jaki prosty sposób to zrobić 

❣️Jak dbać o rośliny domowe? – ZIEMIA, WODA I SŁOŃCE

Trzema najważniejszymi czynnikami wpływających na wzrost roślin, nie tylko domowych, są: odpowiednia ziemia, nawodnienie i nasłonecznienie. Wybór ziemi zależy od tego, co zamierzamy posadzić. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku dostarczania roślinom wody i słońca. Paprocie będą miały inne zapotrzebowanie na te składniki niż np. kaktusy. Z tego względu udzielimy Wam porad dotyczących różnych rodzajów sadzonek, których możecie zażyczyć sobie we własnych domach ❣️
Zobaczcie proszę krótki filmik instruktażowy:

Pozdrawiam
terapeutka Natalia Rodak


16 kwietnia 2020 r.

Pracownia Dekoracyjno-florystyczna ma dla Was kochani zadanie do wykonania: ,,OGROÓD W SZKLE".🥰👩‍🌾🌺🍀

Potrzebne nam będą:
szklany wysoki pojemnik 🍶(słoik 3l.)
ziemia ok. 🖤1l
kamyczki 
roślinki z korzonkami🌵🌱🌿🌾🌹
sznurek 📿
nożyczki✂️

Przygotowanie krok po kroku:
Zakładanie ogrodu w słoju zaczynamy od wsypania na dno ok. 3-4 cm ziemi tak, aby można było w niej posadzić wybrane wcześniej sadzonki. Warstwę podłoża można podzielić cienką warstwą piasku lub żwiru.
Sadząc rośliny staramy się, aby żadna z nich nie dotykała ścianek słoja. Robimy w podłożu palcami dołki i umieszczamy w nich sadzonki (zaczynając od największych). Pamiętajmy, że rośliny będą rosły, dlatego w jednym słoju sadzimy tylko kilka roślin.
Na końcu dekorujemy kompozycję mchem, kamykami, patyczkami, figurkami, szyszkami lub innymi wybranymi przez siebie przedmiotami. Podlewamy niewielką ilością wody, starając się podlać na około po wewnętrznej ścianie słoja.
Zapraszam ❤️
Pozdrawiam
terapeutka Natalia Rodak💐💐💐


14 kwietnia 2020 r.
Dzisiaj mam dla Was propozycję, abyście zrobili dekorację wiosenną ze sztucznych lub żywych kwiatów. Na pewno uda nam się poczuć prawdziwą wiosnę <3

Będą nam potrzebne:
-dowolny pojemnik ( lampion, doniczka, wiklinowy koszyk itp.)
-12 kwiatów sztucznych lub żywych.

* rozkładamy dostępny materiał florystyczny,
* układamy w sposób naprzemienny kwiaty ,
* kula bukszpanu jest idealną bazą pod bukiet, gdzie kwity żywe jak i sztuczne będą wyglądały pięknie.
Łatwiejszą techniką będzie ułożenie samych kwiatów w wybrany przez siebie pojemnik. Po złączeniu ze sobą kwiatów należy w sposób delikatny je rozłożyć tak, aby tworzyły kulę. Serdecznie zachęcam do podzielenia się z nami swoimi pracami.